opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

programista-w-trakcie-pracy
Lifestyle

Rynek pracownika czy pracodawcy: Jak prezentuje się obecna sytuacja?

Na kształtowanie się rynku pracy ma wpływ wiele czynników. Pandemia, inwazja Rosji na Ukrainę, inflacja – to wszystko znacząco wpłynęło na kształtowanie się obecnej sytuacji na rynku i sprawiło, że w niektórych branżach znacznie trudniej znaleźć obecnie pracę.

 

Sytuacja na rynku pracy w Tomaszowie Mazowieckim

 

Tomaszów Mazowiecki, położony w centralnej części Polski zachęca przedsiębiorców do tworzenia tam nowych firm. Choć rynek pracy w tym mieście wciąż się rozwija, dane z Powiatowego Urzędy Pracy w Tomaszowie Mazowieckim wskazują, że w czerwcu 2023 stopa bezrobocia w tym mieście sięgnęło 7,8%, podczas gdy krajowa utrzymała się w analogicznym okresie na poziomie 5%. Znalezienie pracy w Tomaszowie Mazowieckim nie musi być czasochłonnym procesem. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zorientować się, na jakie zawody na tym rynku pracy istnieje obecnie największe zapotrzebowanie. Przykładowe oferty pracy z Tomaszowa wraz ze wszystkimi potrzebnymi informacjami znajdziesz tutaj: https://www.gowork.pl/praca/tomaszow-mazowiecki;l. Z pewnością praca m.in. magazyniera, pracownika branży budowlanej, spawacza, opiekuna starszych osób czy pielęgniarki i położnej pozwoli na szybkie znalezienie wakatu. Warto się jednak wcześniej odpowiednio przygotować do procesu rekrutacji i np. uaktualnić swoje CV i napisać wyróżniający się list motywacyjny, w zależności od wymagań pracodawcy zamieszczonych w ogłoszeniu.

 

Rynek pracownika lub pracodawcy – wiele zależy od branży

 

Przed pandemią sytuacja na rynku pracy kształtowała się bardzo pomyślnie. Spadający poziom bezrobocia oraz trwający rynek pracownika sprawiały, że zmiana pracy nie była większym wyzwaniem, a pracodawcy starali się przy tym zatrzymywać pracowników. Dziś, choć wciąż w niektórych branżach firmy borykają się pomyślnym zamknięciem procesów rekrutacyjnych z powodu braku kandydatów, w innych sektorach spływających CV jest aż nadto.

programista-praca

 

Zmieniła się sytuacja na rynku IT. Ze względu na atrakcyjne warunki pracy i wysokie zarobki wiele osób zdecydowało się do przebranżowienia się, by np. zostać testerami oprogramowania. Postępująca automatyzacja oraz rozwój sztucznej inteligencji sprawiły, że gwałtownie spadło zapotrzebowanie na osoby z najniższymi kwalifikacjami (które często nie miały odpowiedniego wyższego wykształcenia, a jedynie ukończone kursy kierunkowe). Trwająca weryfikacja na rynku IT z pewnością doprowadzi, w niektórych przypadkach, do zwolnień. Nie oznacza to jednak, że nie warto interesować się tym sektorem, ponieważ wciąż istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów i osoby z dłuższym doświadczeniem w branży.

 

W przeciwieństwie do sytuacji na rynku pracy w IT branża logistyczna, dzięki rozwijającemu się sektorowi e-commerce, ma się bardzo dobrze. Istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników magazynów, kierowców czy operatorów wózka widłowego. Choć to momentami wymagająca fizycznie praca, pozwoli na osiągnięcie konkurencyjnych stawek i rozwój zawodowy. Podobnie jest również w m.in. sektorze zdrowia, finansów, bankowości i gastronomii, gdzie zapotrzebowanie na pracowników z różnym stopniem wykwalifikowania wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

 

Mimo wciąż niskiej stopy bezrobocia w Polsce, na której wzrost nie wpłynął napływ ludności z Ukrainy, sytuacja na rynku pracy wciąż się zmienia. Sytuacja gospodarcza, która dla pracodawców wiąże się z coraz wyższymi kosztami zatrudnienia, a dla pracowników znaczący wzrost kosztów utrzymania, sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na dodatkową pracę. Zarobione pieniądze rekompensują trwającą inflację. Dostępność dużej liczby ogłoszeń o pracę niekoniecznie oznacza znalezienie pracy w krótkim czasie dla wszystkich. Rozwój polskich firm oraz pojawienie się tych zagranicznych sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na osoby np. z umiejętnościami technologicznymi, na co rynek kandydatów nie do końca jest gotowy. Ludzie coraz częściej szukają również pracy za granicą, co częściowo tłumaczy odpływ wykwalifikowanych specjalistów.

 Artykuł sponsorowany