Kwestia finansów w związku potrafi poróżnić nawet najbardziej zżyte ze sobą pary. Nie powinno to nikogo dziwić – organizacja finansów budzi bardzo silne emocje i obawy, które wtłaczają nieprzyjemny chłód w sferę gorących uczuć. Dla zapewnienia komfortu wspólnego życia warto przedyskutować tę kwestię z drugą połówką możliwie jak najszybciej, aby uniknąć rosnących nieporozumień w przyszłości.
Od czego zacząć?
Niezależnie od tego, czy związek dopiero się rozwija, czy jest on już w zaawansowanej fazie, jeśli czujesz, że tematów finansów nie jest uzgodniony z Twoim partnerem lub partnerką, należy przygotować się na rozmowę. Rosnąca ilość wspólnie regulowanych opłat oraz posiadanych usług i przedmiotów finansowanych ze wspólnych środków prowokuje do poczucia niesprawiedliwości np. jeśli jedna ze stron czuje, że wkłada więcej pieniędzy we wspólne życie. Na początku warto zastanowić się, jaki model współpracy finansowej chcecie wypracować. Dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, które opłaty chcecie regulować wspólnie, a które osobno.
W jaki sposób zorganizować wspólne życie finansowe?
Metod na organizacje tego, w jaki sposób rozkładają się pieniądze w związku, jest tyle, ile istnieje par. Niemniej istnieje kilka głównych sposobów, które warto rozważyć. Niektóre pary decydują się na stuprocentową wspólnotę finansową. Oznacza to, że całość zgromadzonych środków przelewają na jedno, wspólne konto i z niego regulują wszystkie opłaty. To model wymagający ogromnego zaufania i poczucia jedności z drugą połówką. Nie jest jednak wolny od wad – ciężko będzie kupić coś drugiej połówce, gdyż każdy ruch będzie widoczny na koncie. Pojawia się również ryzyko zatracenia indywidualności w związku i sprawdzania aktywności finansowej partnera lub partnerki. Zupełnie odwrotnym systemem jest rozwiązanie, w którym para nie posiada wspólnych środków. Swoje środki trzymają na osobnych kontach, a rachunkami dzielą się po połowie lub w odpowiednich proporcjach. Hybrydą dwóch powyższych jest posiadanie zarówno kont indywidualnych, jak i jednego wspólnego. Część wynagrodzenia trafia do wspólnego „worka” i z niego pokrywane są wspólne opłaty, a druga część zostaje na kontach poszczególnych osób i pokrywa ona indywidualne potrzeby.
Wspólnie ustalone zasady
Nie ma jednego idealnego rozwiązanie. Pieniądze w związku mogą być zorganizowanie różnie, ze względu np. na różnicę w zarobkach, preferencje lub sytuację zdrowotną. Raz jeszcze należy podkreślić, jak ważna jest rozmowa, ponieważ dbając o życie uczuciowe, trzeba pamiętać o życiu finansowym. Dobrze zorganizowany budżet to spokojna głowa, a owa oznacza radość i przestrzeń na pracę nad uczuciami.