Od tysiącleci kasza i ryż stanowią podstawę wyżywienia ponad 1/3 ludności świata, dostarczając organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Ze względu na łagodny smak można z nich przygotować mnóstwo wyśmienitych dań, przekąsek, a nawet słodkich deserów. Czym się różni kasza od ryżu? W jakich potrawach najczęściej można je znaleźć?
Kasza i ryż na stół
Pieczone lub duszone mięsa z dodatkiem kremowych sosów, sycące dania jednogarnkowe pełne różnorodnych jarzyn, grzybów czy kawałków kurczaka, rozgrzewające zupy albo pękate warzywa z aromatycznym farszem… to tylko niektóre z popularnych i łatwych do przygotowania dań zawierających kaszę lub ryż. W obecnych czasach trudno sobie wyobrazić przyrządzenie wielu znakomitych i popularnych na świecie potraw bez obecności tych małych niepozornych ziarenek. Zarówno kasza w wielu odmianach, jak i biały ryż znalazły zastosowanie również w tradycyjnej kuchni polskiej, z powodzeniem zastępując wszechobecne ziemniaki.
Ryż – właściwości i zastosowanie
Znany w Chinach od ponad 7000 lat ryż należy do najstarszych roślin uprawnych świata, stanowiąc do teraz podstawę diety niemal połowy ludności planety. Te niewielkie białe lub jasnobrązowe ziarenka są bowiem nie tylko bogatym źródłem węglowodanów, białka, błonnika i tłuszczów wielonasyconych, lecz także obfitują w witaminy z grupy B oraz wiele makro- i mikroelementów, jak np. cynk, fosfor, magnez, miedź czy selen. Ryż jest również najłatwiej przyswajalnym przez ludzki organizm zbożem, przez co należy do grupy lekkostrawnych posiłków zalecanych małym dzieciom oraz osobom przebywającym na restrykcyjnej diecie (np. pooperacyjnej).
Gotowany, smażony lub duszony ryż jest doskonałym dodatkiem do wielu dań mięsnych, warzywnych, mlecznych i owocowych (np. z sosem truskawkowym lub jabłkami). Z ziaren przygotowuje się również sporo smacznych przekąsek oraz deserów, jak np. ryż preparowany, ciasta oraz batony. Do najbardziej znanych potraw opartych na ryżu należy pochodzące z kuchni japońskiej sushi, hiszpańska paella, polskie gołąbki oraz włoskie risotto.
Kasza na wiele sposobów
Pod pojęciem „kasza” mieści się wiele rodzajów jadalnych nasion zbóż, dostępnych w sprzedaży w postaci rozdrobnionej lub jedynie po pozbawieniu łuski. W kuchni polskiej przez wiele stuleci kasze uważane były za główne pożywienie biednych oraz chorych i dopiero w XIX wieku zaczęto doceniać ich ogromny potencjał. W zależności od rodzaju zboża, z którego zrobiona jest kasza (np. orkisz, pszenica, jęczmień, proso), pokruszone ziarna obfitują w dostarczające sporo energii węglowodany złożone, błonnik oraz liczne składniki mineralne, w tym potas, cynk, fosfor czy witaminy z grupy B. Do najpopularniejszych w Polsce dań z dodatkiem kaszy należy m.in. zupa krupnik, kotlety wegetariańskie, warzywa nadziewane kuskusem, pierogi oraz kaszotto z wybranymi dodatkami.