Ciąża jest wspaniałym czasem, który każda kobieta powinna przechodzić w jak najlepszym zdrowiu. W momencie, gdy zaczynają pojawiać się takie problemy jak, np. ból gardła wiele przyszłych matek nie wie jakie preparaty można zastosować.
Przyczyny bólu gardła w ciąży
Do różnych infekcji w ciąży dochodzi poprzez osłabioną w tym czasie odporność. Stany chorobowe mogą być łagodne lub zagrażać rozwijającemu się dziecku. Do najczęstszych infekcji jakie mogą wystąpić podczas ciąży możemy zaliczyć: wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła, anginę oraz katar i kaszel.
Jakie leki można stosować na ból gardła w ciąży?
W tym okresie najlepiej unikać jakichkolwiek preparatów, ponieważ ich stosowanie może źle wpłynąć na rozwój dziecka. Jeżeli jednak musimy użyć leku, bo choroba się pogłębia, najlepiej będzie jeśli skonsultujemy się z lekarzem w celu dobrania bezpiecznych środków. Kobiety, które nie mogą z jakiś przyczyn udać się do specjalisty powinny stosować niżej wymienione preparaty.
Do najbardziej bezpiecznych środków farmakologicznych możemy zaliczyć spraye, które niwelują ból gardła oraz działają przeciwzapalnie. Na wysoką gorączkę można zastosować leki z paracetamolem jednak należy pamiętać, by nie stosować ich za często. Tabletki do ssania na ból gardła również mogą być użyte, jednak wszystkie z tych leków nie powinny być stosowane dłużej niż trzy dni. Po tym czasie należy koniecznie wybrać się do lekarza, informując go o wszystkich zastosowanych przez nas lekach.
Domowe sposoby na ból gardła
Takie sposoby oprócz tego, że są skuteczne to jeszcze nie zaszkodzą naszemu maluchowi. W momencie bólu gardła idealnie sprawdzi się naturalny antybiotyk w postaci czosnku lub cebuli. Z jednego z tych składników należy zrobić syrop i przelać go przez sitko po upływie 24 godzin. Gotowy wyrób przechowujemy w lodówce.
Kolejnym bezpiecznym sposobem na ból gardła jest jego płukanie wodą z solą lub sodą oczyszczoną. Metoda ta pozwala na uśmierzenie bólu oraz działa dezynfekująco. Picie herbaty z sokiem malinowym przynosi ukojenie śluzówce gardła poprzez jej nawilżenie. Oprócz tych pomysłów warto postawić na odpoczynek, prawidłową ilość snu oraz picie zwiększonej ilości wody.
Czego nie stosować w ciąży
Na ból gardła podczas ciąży w żadnym wypadku nie można sięgać po leki przeciwbólowe (oprócz paracetamolu), ponieważ ich użycie zwiększa możliwość poronienia lub nadciśnienia płucnego. Kwas acetylosalicylowy występujący, np. w polopirynie może powodować wydłużenie porodu oraz zwiększyć krwawienie. W przypadku ziół nie zaleca się picia tymianku oraz szałwi.
Kobiety w ciąży powinny bardzo uważać na swoje zdrowie i nie doprowadzać do sytuacji, które mogą zagrażać życiu nienarodzonemu dziecku.