opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak dobierać opakowania do produktów kosmetycznych
Lifestyle

Jak dobierać opakowania do produktów kosmetycznych?

Być może wiele osób nawet nie ma świadomości tego, że bardzo często przy wyborze kosmetyku ogromny wpływ na jego decyzję zakupową mają odpowiednio dobrane opakowania na kosmetyki. Jeżeli jest estetyczne i funkcjonalne jest duża szansa na to, że konsument zainteresuje się takim produktem i podejmie decyzję o jego zakupie.

Podstawowe rodzaje opakowań kosmetycznych

Dobro odpowiedniego opakowania do kosmetyku jest niezwykle istotny, ponieważ ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo znajdującego się wewnątrz produktu, ale także na możliwość jego praktycznego zastosowania (np. ciężko będzie korzystać wygodnie z płynnego kosmetyku umieszczonego w słoiku).

Podstawowy podział opakowań kosmetycznych dzięki je na:

  • słoiki,

  • tubki,

  • butelki.

Słoiki to jedno z najstarszych i najczęściej wykorzystywanych opakowań kosmetycznych na polskim rynku. To najlepszy wybór dla kosmetyków o gęstej konsystencji. Słoiki jako opakowania na kosmetyki są bardzo lubiane przez konsumentów – nie tylko bardzo wygodnie się z nich korzysta, ale również w przeciwieństwie do np. tubek w tym przypadku możliwe jest zużycie produktu do samego końca.

Tuby, choć są popularne to jednak nie do końca lubiane przez to, że sporo kosmetyk pozostaje na ściankach opakowania i dość ciężko jest go wydobyć. Z tego też względu słoiki, jeśli chodzi o popularność opakowań kosmetycznych, mają znaczną przewagę nad tubami.

Butelki to opakowania na kosmetyki, w których umieszczane są produkty o dużej płynności. Butelki mogą być szklane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Ich zwieńczeniem są dozowniki w postaci atomizerów, pompek lub pipet. Takie zamknięcie nie tylko ułatwia korzystanie z płynnego kosmetyku, ale również zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do wnętrza opakowania.

Dlaczego odpowiednio dobrane opakowania na kosmetyki to ważna sprawa?

Opakowania na kosmetyki poza tym, że powinny być interesujące i przyciągać wzrok muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Jeżeli konsument, kupując dany produkt, ma problem z jego użytkowaniem lub nie może zużyć go do końca wówczas nawet pomimo tego, że jest zadowolony z działania produktu, przez jego wadliwe opakowanie nie sięgnie po niego ponownie. Dlatego też producenci powinni w szczególności zadbać o to, by ich wyroby kosmetyczne były zapakowane w sposób praktyczny, umożliwiający wygodne stosowanie produktu.

Wybór opakowania a bezpieczeństwo kosmetyku

Opakowanie kosmetyczne musi być też bezpieczne – zarówno dla użytkownika, jak i dla samego produktu. W końcu stanowi ono naturalną barierę odgradzającą kosmetyk od czynników zewnętrznych. W tym przypadku istotne jest to, by kosmetyk był kompatybilny z opakowaniem – to gwarancja bezpieczeństwa stosowania wyrobu.

Materiał zewnętrzny