opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

postawienie garażu
Dom i Ogród

Gdzie zgłosić postawienie garażu?

Jak i gdzie zgłosić postawienie garażu? Czy za garaż należy zapłacić podatek? Jeśli tak, to jaka jest wysokość podatku od garażu podziemnego czy naziemnego lub postojowego miejsca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? W niniejszym artykule przedstawiamy wszystkie formalności, jakie należy dopełnić, stawiając lub odkupując garaż czy miejsce postojowe.

  1. Czy pozwolenie na garaż jest konieczne?
  2. Deklaracja podatkowa – jak wysoki jest podatek od garażu? 
  3. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Garaż jest miejscem, w którym przechowuje się samochodu i różnego rodzaju pojazdy, takie jak rowery, motocykle, a nawet quady. Niekiedy garaż wykorzystuje się również jako budynek gospodarczym. Jeśli planujesz wybudowanie lub postawienie garażu, koniecznie dowiedz się, jak uzyskać pozwolenie i czy musisz płacić za niego podatek. 

Czy pozwolenie na garaż jest konieczne?

Zastanawiasz się, jak zgłosić postawienie garażu w prosty i szybki sposób? Otóż w sytuacji, gdy planujesz budowę garażu o powierzchni nie większej niż 35 m2, możesz skorzystać z czegoś takiego, jak budowa garażu na zgłoszenie. Wystarczy odpowiedni wniosek, rysunek garażu wraz z pozycją na działce, rysunkiem elewacji i przekrojem, a także z oświadczeniem informującym o tym, że masz prawo dysponować działką na budowlane cele. Dokumenty te należy złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. 

Jeśli natomiast chcesz postawić lub zbudować większy niż 35m2 garaż, w tej sytuacji będziesz potrzebować pozwolenia na jego budowę. Oprócz odpowiedniego wniosku musisz złożyć także trzy egzemplarze projektu budowlanego, projekt zagospodarowania danej działki, informacje o obszarze oddziaływania obiektu oraz wspomniane wyżej oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania działką. 

Pamiętaj, że od garażu czy miejsca postojowego również należy płacić podatek. Informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Deklaracja podatkowa – jak wysoki jest podatek od garażu?

Musisz wiedzieć, że zakup garażu a miejsca postojowegoto dwie odrębne sprawy. Różnią się nie tylko formalnościami, ale i obowiązkiem podatkowym. W przypadku zakupu miejsca postojowego na zewnątrz, za regulowanie podatkowych zobowiązań odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota. Zatem jako właściciel zewnętrznego miejsca postojowego nie musisz ani dopełniać żadnych formalności, ani płacić podatku od nieruchomości.

Nieco inaczej wygląda sprawa z garażem podziemnym. W takiej sytuacji miejsce postojowe może być wyodrębnione i traktowane jako osobny lokal (również z księgą wieczystą) lub jako część wspólna budynku. Jeśli Twoje miejsce postojowe nie ma księgi wieczystej i jest elementem wspólnym budynku wielorodzinnego, jako właściciel zapłacisz za parking taki podatek, jak za mieszkanie. Natomiast garaż z własną księgą wieczystą jest odrębnym lokalem w świetle prawa i tym samym ostateczna wysokość podatku od nieruchomości będzie większa.

Maksymalny podatek od garażu jest różny, w zależności od rodzaju garażu. Na przykład w przypadku miejsca postojowego w garażu, który stanowi część mieszkalnego budynku, wartość ta w 2021 roku wynosiła 0,85 zł za 1 m2. Za wolnostojący garaż płaci się 8,37 zł/1 m2. Natomiast, gdy garaż kwalifikuje się jako budowlę, zwykle wysokość podatku wynosi 2% wartości obiektu.

Pamiętaj, że gdy garaż wykorzystujesz do działalności gospodarczej, wartość podatku jest inna – z reguły większa. Koniecznie zapoznaj się z informacjami na ten temat, aby mieć pewność, że ostatecznie złożysz odpowiednią deklarację i zapłacisz równie odpowiednią wysokość podatku. 

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

W przypadku garażu podziemnego i naziemnego obowiązek podatkowy powstaje już pierwszego dnia miesiąca po tym dniu, w którym stałeś się właścicielem miejsca postojowego lub garażu. Jeśli zakup miał miejsce – na przykład – 10 maja, obowiązek podatkowy rozpocznie się 1 czerwca. Podatek od garażu można płacić zarówno w 4, jak i 12 ratach. W obu przypadkach płatność należy dokonać do 15 dnia miesiąca – obowiązek ten dotyczy osób prawnych. 

Jak szybko i sprawnie zapłacić podatek od nieruchomości? Wypełniając odpowiednią deklarację online! Zarówno garaż jak i miejsce parkingowe mają swoje zalety, więc w zależności od wysokości osiągniętego dochodu można sobie pozwolić na jedno lub drugie rozwiązanie. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby złożyć deklaracje podatkowe i zapłacić odpowiedni podatek dochodowy do urzędu skarbowego. W przypadku firmy powinna to uwzględnić księga przychodów ewidencjonowanych. Wzór deklaracji podatkowych dostępny jest online. Zaakceptowało go ministerstwo finansów, dzięki czemu nie ma ryzyka popełnienia błędu dotyczącego podatnika podatku dochodowego. Na stronie podany jest też czas trwania postępowania podatkowego.