opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Dobór frezów
Dom i Ogród

Dobór frezów w zależności od obrabianego materiału

Zależnie od obrabianego materiału na obrabiarkach konwencjonalnych i numerycznych powinniśmy różnicować zastosowane narzędzia: frezy do aluminium i frezy do metalu. Będą one miały oczywiście zupełnie inną geometrię, pokrycie, możliwości i właściwości. Analizując ofertę wiodącego holenderskiego producenta Van Hoorn spróbujemy przeanalizować, czym różnią się te frezy oraz odpowiedzieć na pytanie: który frez będzie najlepszy?

                Frezy do aluminium charakteryzują się zwykle zmniejszoną ilością ostrzy – aluminium pozwala na większy posuw na ostrze, jednocześnie mając tendencję do zaklejania się przy braku smarowania i wzroście temperatury. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy mikrofrezów od fi0.3mm (grupa VHMA), frezów zgrubnych z łamaczem o średnicach do fi25 (VHRAW) czy super uniwersalnych i pozwalających na pracę w każdym kierunku i pod każdym kątem jednoostrzowych VHAE – Van Hoorn zapewnia solucję naszego problemu. Rozwiązaniem budżetowym jest też frez Van Hoorn AS2 – połowę tańszy niż powyższe, zapewniający niewiele mniejszą wydajność. Frezy do aluminium z natury są też niepokrywane i polerowane, natomiast istnieją też pokrycia dedykowane do aluminium takie jak ZrCN (węgloazotek cyrkonu) – pokrywane są nimi na przykład frezy Atorn ULTRA-N.

                Frezy do metalu należy wtórnie rozdzielić na osobne podgrupy zależne od twardości i składu obrabianych stali. Stale do 55HRC obrabia się praktycznie frezami standardowymi – palcowymi typu Van Hoorn RS3/RS4, wysokoposuwowymi VHDR (z posuwami sięgającymi 1mm/z!) czy też torusowymi VHTF. Frezy do metalu przystosowane do prac do 70HRC to grupa, przed którą stawia się już znacznie wyższe wymagania. Posiadają one zwykle znacznie niższą krawędź skrawającą i luzowanie średnicy trzonka. Do stopów nierdzewnych i superstopów (tytany/inkonele) stosujemy natomiast frezy do metalu z grupy np. VHVTR. Pokrycie typu TiAlN Gold połączone z polerowaniem (podobnie jak przy frezach do aluminium) zapewnia jednocześnie wysoką żywotność i wydajność, jak też ostrość, tak potrzebną przy stopach ciągliwych (np. stalach kwasoodpornych).

                Każdy producent głowic frezarskich, wierteł składanych i innych narzędzi płytkowych zawsze udostępnia do swoich produktów płytki dopasowane charakterystyką do obrabianego materiału, czego przykładem może być rozbudowany katalog Kyocera. Składane frezy do aluminium posiadają, więc bardziej pozytywową geometrię, ułatwiającą „wgryzanie” się w materiał niż frezy do stali. Płytkowe frezy do stali natomiast, posiadają zwykle pokrycia, które w narzędziach do aluminium są zwykle zastąpione przez polerowanie krawędzi skrawającej.