Podział majątku po rozwodzie to kwestia, która wywołuje wiele emocji. Wątpliwości może budzić między innymi to, co dokładnie podlega podziałowi, a co może zostać uznane za majątek osobisty każdego z małżonków. Jak się okazuje, przepisy bardzo dokładnie regulują, jakie składniki majątku stanowią wspólnotę majątkową, a jakie pozostają poza nią.
Jak przebiega podział majątku przy rozwodzie i co mu podlega?
Podział majątku wspólnego następuje najczęściej w przypadku rozwodu, choć może do niego dojść także przy unieważnieniu małżeństwa lub separacji. W Polsce domyślnie obowiązuje wspólnota majątkowa, co oznacza, że majątek zgromadzony przez małżonków od chwili zawarcia małżeństwa do momentu jego zakończenia jest wspólny. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na różne typy rozdzielności majątkowej – między innymi po to, aby w przypadku rozwodu uniknąć skomplikowanego postępowania sądowego.
Wspólność majątkowa obejmuje wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności gospodarczej oraz środki zgromadzone na rachunkach bankowych. Jako majątek wspólny uznaje się też wszelkie ruchomości i nieruchomości nabyte w trakcie trwania małżeństwa.
Duże znaczenie ma to, jak przebiega podział majątku po rozwodzie. Istnieje tutaj kilka możliwości. Najczęściej małżonkowie dzielą między sobą poszczególne składniki majątku. Mogą także zdecydować się na sprzedaż majątku, a następnie podzielić się zyskami. To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku nieruchomości. Nieco mniej popularnym, choć nadal stosowanym rozwiązaniem, jest przydzielenie majątku jednemu z małżonków. W takiej sytuacji musi on spłacić drugą osobę. W doborze najkorzystniejszego rozwiązania może pomóc adwokat od podziału majątku.
Czy majątek nabyty przed ślubem podlega podziałowi?
To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące rozwód. Otóż zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, majątek nabyty przed ślubem nie podlega podziałowi. Wszystkie rzeczy nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego stanowią osobistą własność danej osoby. Nie są one zatem uwzględniane w sprawie o podział majątku.
Dobrym przykładem może być sytuacja, kiedy jeden z małżonków posiadał własne mieszkanie jeszcze przed ślubem, a po zawarciu małżeństwa para mieszkała w nim razem. W przypadku rozwodu nieruchomość w dalszym ciągu będzie traktowana jako majątek osobisty – nie będzie więc podlegała podziałowi majątku.
Co wchodzi w skład majątku osobistego małżonków?
Z reguły osoby, które decydują się na związek małżeński, posiadają już pewien majątek osobisty. Jako majątek osobisty traktuje się wszystkie dobra, które zostały nabyte przed ślubem.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy sąd w trakcie postępowania o podział majątku uwzględnia majątek osobisty małżonków. Jeżeli na przykład majątek osobisty jednego z małżonków został znacząco powiększony, również dzięki pomocy drugiego małżonka, może to zostać wzięte pod uwagę przez sąd. Każda tego typu sprawa jest jednak rozpatrywana w sposób indywidualny.
W tym miejscu warto dodać, że w skład majątku osobistego wchodzą także wszystkie dobra, które dana osoba otrzymała na drodze darowizny, zapisu lub dziedziczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy darczyńca lub spadkodawca wskazał, że dany majątek ma wejść w skład wspólnoty majątkowej małżonków.
Podział majątku po rozwodzie przy wsparciu prawnika
Podział majątku po rozwodzie bywa skomplikowany, zwłaszcza gdy małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia co do tego, co dokładnie zalicza się do ich majątku osobistego. W takich sytuacjach profesjonalna pomoc prawna może okazać się kluczowa. Doświadczony w sprawach o podział majątku prawnik może zapewnić pełne wsparcie, dbając o interes swojego klienta.
Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła adwokat Słupińska-Strysik.
Artykuł sponsorowany