opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Lutowanie próżniowe
Lifestyle

Lutowanie próżniowe – na czym polega ten proces?

Nieustanny rozwój zapotrzebowania na nowe technologie w przemyśle sprawił, że zakłady obróbki metali wprowadziły innowacyjne metody łączenia materiałów, oferujące niespotykane dotąd parametry wytrzymałościowe. Jedną z nich stanowi proces lutowania w piecach próżniowych, skutkujący powstaniem przedmiotów o ogromnej twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Na czym polega technika lutowania metodą próżniową? Czym się różni od tradycyjnych metod spawalniczych? Jakie zalety oferuje?

Lutowanie próżniowe metali – zasada działania

Lutowanie próżniowe to proces polegający na łączeniu kilku metalowych elementów w wysokiej temperaturze, zachodzący w specjalistycznych piecach próżniowych. Lutowanie próżniowe metali nie wymaga stosowania topników, czyli substancji chemicznych służących oczyszczaniu powierzchni lutowanego przedmiotu. Przekroczenie linii likwidusu na wykresie fazowym wymaga osiągnięcia temperatury około 900 stopni, od której rozpoczyna się proces przemiany ciekłego materiału lutowniczego w ciało stałe. Obróbka cieplna metali techniką lutowania w piecu próżniowym umożliwia częściową automatyzację procesu i sterowanie parametrami czasu i temperatury za pomocą dedykowanego oprogramowania. Lutowanie próżniowe stali przebiega w kilku etapach, wymagających dokładności i ścisłego trzymania się procedur technologicznych. Lutowie można nakładać wyłącznie na oczyszczone przedmioty, które umieszcza się w piecu i ogrzewa do zadanej temperatury. Po osiągnięciu przez piec temperatury przejścia przez linię likwidusa rozpoczyna się etap próżniowy, polegający na całkowitym usunięciu powietrza z pieca. Takie działanie ma na celu eliminację zanieczyszczeń materiału bazowego i zapewnienie jednolitej struktury.

Lutowanie próżniowe stali – zastosowanie i zalety

Technologia lutowania próżniowego jest obecna w licznych sektorach przemysłu, opierających swoją działalność o wytwarzanie części lotniczych i motoryzacyjnych, a także produkcję podzespołów elektronicznych. Lutowanie próżniowe metali zapewnia trwałe połączenie powierzchni o dowolnym kształcie. Omawiana tutaj technika sprawdza się nie tylko w procesie łączenia konstrukcji stalowych, lecz także w pracach nad elementami z aluminium, tytanu, niklu, czy miedzi. Efektem staje się ogromna wytrzymałość połączenia i brak podatności na korozję. W trakcie obróbki cieplnej metali w piecu próżniowym nie dochodzi do punktowego przegrzania obrabianych części, co stanowi powszechną bolączkę alternatywnych metod spawalniczych. Skutkiem przekroczenia temperatury granicznej staje się wówczas powstawanie naprężeń i zwiększenie współczynnika kruchości na danej powierzchni. Lutowanie próżniowe stali całkowicie eliminuje ten problem. Co więcej, technologia lutowania próżniowego nie jest ograniczona do łączenia materiałów o takim samym składzie chemicznym. W piecu próżniowym można wykonywać trwałe połączenia różnych stopów metali i tworzyw, co gwarantuje elastyczność dla dowolnego sektora produkcyjnego.

Kompleksowe usługi lutowania próżniowego i obróbki metali świadczy firma Sacher, dysponująca zaawansowanym parkiem maszynowym i wieloletnim doświadczeniem. Szczegółowe informacje o ofercie znajdziesz pod adresem www.sacher-cnc.pl.