Zakończenie karmienia piersią jest sprawą indywidualną każdej mamy. Taki proces jest mocno związany z potrzebami matki lub dziecka, dlatego niektóre kobiety przestają karmić z dnia na dzień, a inne dają dziecku czas na pożegnanie się z piersią.
Kiedy należy odstawić dziecko od piersi?
To pytanie pozostaje indywidualną sprawą każdej karmiącej mamy. Czasami zdarza się całkowita rezygnacja z karmienia takim sposobem lub bardzo wczesne odstawienie malca od piersi. Kobiety decydujące się na wyżej wymienione kroki całkowicie mają do nich prawo i nikt nie powinien ich kwestionować. W innych przypadkach to dziecko podejmuje decyzję o zakończeniu picia mleka matki z reguły, jednak dzieje się tak między 1,5 a 6 rokiem życia.
Jak przestać karmić piersią ?
Odstawienie malca od piersi powinno przebiegać etapami, już po ukończeniu szóstego miesiąca życia należy wprowadzać pokarmy stałe, które częściowo zastąpią posiłki podawane z piersi matki. Proces ten powinien trwać długo, a najlepiej jest w tygodniowych odstępach, jeden posiłek matki zastępować innym. Kobiety odstawiające dziecko od piersi mogą pozostać przy karmieniu wieczornym i porannym, ponieważ są to z reguły dwa najważniejsze karmienia, dlatego powinny zostać zakończone jako ostatnie. Pamiętajmy, aby po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia nie przyzwyczajać go do picia mleka z butelki, ponieważ wtedy również nastąpi problem z jej odstawieniem. Maluchy w tym wieku spokojnie mogą uczyć się jedzenia łyżeczką oraz picia ze specjalnych kubeczków.
Jakie sygnały nie wskazują na odstawienie od piersi
Niektóre kobiety karmiące piersią podejmują nagle decyzję o zaprzestaniu tej czynności z różnych powodów. Takie zachowanie nie jest dobre, a dziecko może zrobić się marudne, ponieważ będzie tęsknić za piersią. Czynnikami, które w żaden sposób nie wpływają na zaprzestanie karmienia piersią są: pojawianie się pierwszych ząbków dziecka, pójście malca do żłobka czy przedszkola, powrót matki do pracy lub mniejsze zainteresowanie dziecka ssaniem mleka. Ważną rzeczą jest także to, aby dać dziecku tyle czasu na odstawienie piersi ile potrzebuje.
Jakie objawy mogą wystąpić u kobiet po odstawieniu dziecka od piersi?
W momencie nagłego odstawienia dziecka od piersi kobiety mogą doświadczyć gorączki lub zapalenia piersi. W niektórych przypadkach dochodzi również do blokady pokarmu. Aby do tego nie doszło należy stosować napar z szałwii lub mięty, systematycznie odciągać ręką pokarm oraz stosować chłodne okłady.
Podsumowując, odstawienie malca od piersi to sprawa osobista każdej kobiety, jednak taką czynność należy przeprowadzić z jak największą korzyścią dla dziecka.