Testosteron to hormon męski, jednak kobietą jest on również potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Testosteron – gdzie jest wytwarzany?
Testosteron u mężczyzn jest wytwarzany w jądrach, natomiast jego produkcja u kobiet odbywa się w jajnikach i nadnerczy. Następnie hormon ten jest przekazywany do krwi, by mógł połączyć się z białkiem, jednak tylko ok. 10% aktywnego testosteronu przedostaje się do komórek naszego organizmu.
Rola testosteronu w organizmie kobiet
W przypadku kobiet hormon ten w 50% powstaje obwodowo z okolic skóry, wątroby i tkanki tłuszczowej. Reszta testosteronu wytwarzana jest we wspomnianych wcześniej jajnikach i korze nadnerczy. Dzienna produkcja wynosi ok. 100-500 mikrogramów, a jej ilość zmienia się w momencie, gdy kobieta ma menstruację. Największe stężenie testosteronu u kobiet występuje w godzinach porannych.
Pomiędzy rokiem 20, a 45 u kobiet dochodzi do spadku stężenia testosteronu, a jego wpływ ma znaczenie na prawidłową pracę jajników, dobry poziom libido czy wytrzymałość kości.
Przyjmowanie testosteronu przez kobiety
Testosteron u kobiet może być stosowany w związku z zaburzeniami hiperestrogenowymi. Podawany zewnętrznie ma działanie antagonistyczne, zmniejsza krwawienie oraz obrzęk piersi przed menstruacją. Oprócz tego podawanie tego hormonu zmniejsza laktację i możliwość przerzutów raka piersi.
Nadmiar testosteronu
U kobiet jest on związany z zespołem policystycznych jajników i objawia się nieregularną miesiączką, nadmiernym owłosieniem, niepłodnością, depresją oraz tyciem lub łysieniem androgenowym. Zbyt duża ilość tego hormonu może skutkować nadmierną agresją lub nadpobudliwością. Oprócz tych objawów sylwetka kobieca zaczyna przypominać bardziej budowę męskiego ciała, poprzez pojawienie się zarostu, obniżenie barwy głosu lub wyraźnie zaznaczoną linię ramion.
Testosteron u mężczyzn – jego funkcje, nadmiar hormonu
Testosteron u mężczyzn jest jednym z najważniejszych hormonów i spełnia bardzo dużo funkcji, do których możemy zaliczyć: obniżenie barwy głosu, uzyskanie lepszej masy mięśniowej, wzmocnienie kości, produkcję plemników oraz rozwój i powiększenie jąder i członka. Nadmiar tego hormonu jest rzadko spotykany u mężczyzn, a jego prawidłową normę ciężko jest określić. Mężczyźni aktywni fizycznie, którzy stosują sterydy, testosteron lub inne pochodne środki w celu przyrostu tkanki mięśniowej mogą doprowadzić do jego nadmiaru.
Testosteron to hormon płciowy bardzo potrzebny, jednak jego zbyt duże stosowanie może mieć złe konsekwencje zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.