Produkowany na bazie piasków kwarcowych oraz żywic polimerowych klinkier elastyczny to jeden z najciekawszych elementów wykończenia elewacji. Technologia pozwalająca na jego wytwarzanie narodziła się w Holandii, dziś jednak rozwiązanie to jest doskonale znane w całej Europie.
Zalety klinkieru elastycznego
Klinkier elastyczny nie jest jedynym rozwiązaniem, które znajduje zastosowania podczas wykańczania ścian. Nietrudno się więc domyślić, że tym, co zwraca uwagę właśnie na ten jego rodzaj, są jego unikatowe właściwości. Płytki zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są cienkie, lekkie oraz elastyczne. To właśnie elastyczność jest zresztą tą ich zaletą, na którą kładzie się zwykle największy nacisk. Pozwala ona na układanie płytek klinkierowych na dowolnej powierzchni nawet, jeśli jest ona dość wymagająca. Dzięki trwałości płytek możemy mieć zresztą pewność, że wykończenie będzie solidne i przetrwa przez lata nie zdradzając nawet najmniejszych śladów uszkodzeń.
O klinkierze elastycznym mówi się z entuzjazmem także dlatego, że jest on materiałem dostępnym w dużym wyborze. Grubość płytek wynosi przeważnie 5 milimetrów. Firma Elastolith i inni wiodący producenci oferują je w zróżnicowanych rozmiarach tak, aby potencjalni klienci mogli znaleźć idealnie odpowiadające im rozwiązania. Plusem klinkieru elastycznego jest także giętkość. To właśnie ona sprawia, że można dostosować go także do tych powierzchni, dla których charakterystyczne są zaokrąglenia. Jeśli doda się do tego mrozoodporność jasnym stanie się, że zainteresowaniem tym materiałem wykończeniowym nie jest niczym niezwykłym.
Gdzie wykorzystać klinkier elastyczny?
Układanie elastycznej płytki klinkierowej nie jest trudne, należy jednak zadbać o kilka kwestii. Kluczowe znaczenie ma równość i stabilność podłoża. Nie ma tu zresztą znaczenia, czy myśli się o układaniu płytek bezpośrednio na elewację, czy też na systemy dociepleń oraz styropian lub wełnę. Co ciekawe, parametry płytek są na tyle korzystne, że można pomyśleć także o wykorzystaniu ich jako obudowy kominów i kominków. W tym przypadku dobrze jest jednak skonsultować plany ze sprzedawcą lub producentem, bo temperatura powierzchni nie powinna przekraczać 100 stopni Celsjusza.
Bez względu na to, gdzie umieści się płytki klinkierowe, nie trzeba obawiać się tego, że ich utrzymanie w czystości będzie skomplikowane. Można decydować się nawet na ich szorowanie bez lęku przed uszkodzeniem ich struktury. Nie ma też powodów do obaw o to, że płytki wyblakną narażone na kontakt z silnymi promieniami słonecznymi.