Wędkarstwo gruntowe to forma połowu, z której korzysta wielu wędkarzy. Polega ona przede wszystkim na zamontowaniu na żyłce tylko haczyka bądź ciężarka. Podstawowym działaniem w tejże metodzie jest tzw. feeder – jest to popularna odnoga wędkarstwa gruntowego, w której stosuje się wymienne części. Wędkarstwo gruntowe to złożona forma wędkowania, dlatego nie posiada zbyt dużej liczby amatorów – stosowana jest głównie przez doświadczonych wędkarzy, zwłaszcza tych, którzy poszukują nowości w wędkarstwie.
Co to jest wędkarstwo gruntowe?
Wędkarstwo gruntowe to bardzo popularna metoda łowienia ryb, którą mogą zająć się praktycznie wszyscy – amatorzy i pasjonaci, dzieci i osoby starsze. W przeciwieństwie do metod dynamicznych (na przykład spinningu) łowienie gruntowe jest zdecydowanie statyczne i nie wymaga od wędkarza ani silnych mięśni, ani wykonywania starannie wyreżyserowanych ruchów przynętą. Łowienie gruntowe polega na tym, że zarzucamy przynętę i… czekamy. Taka technika wymaga cierpliwości, jednak pozwala w pełni cieszyć się obcowaniem z przyrodą.
Przeczytaj: Metoda angielska w wędkarstwie
Jak zacząć wędkarstwo gruntowe?
Gruntowa metoda łowienia ryb jest jedną z najstarszych. Nasi przodkowie nie mieli dostępu do bardzo zaawansowanego sprzętu rybackiego, dlatego, jeżeli zdecydujesz się właśnie na tę technikę, nie będziesz musiał planować wielkich i kosztownych zakupów.
Łowienie na grunt rozpoczynamy od wrzucania zestawu do wody. Można zrobić to kilkoma różnymi metodami – między innymi rzutem znad głowy lub od boku. Następnie konieczne jest ustawienie wędki na specjalnej podpórce, na której będzie spoczywała, dopóki na przynętę nie skusi się jakaś ryba.
Metody wędkarstwa gruntowego
Wędkowanie gruntowe jest dość łatwą i przyjemną techniką połowu ryb. Przeważnie to od niej zaczyna się przygodę z wędkarstwem. Jest to bardzo stateczna metoda dla ludzi, którzy bardzo cenią sobie obcowanie z naturą. Warto pamiętać o tym, że wędkowanie gruntowe podzielone jest na kilka różnych metod – w zależności od zastosowanej przynęty. Bardzo popularną metodą wędkowania gruntowego jest karpiowanie. Zasadzenie się na naszą narodową rybę wymagać będzie od nas doboru stosownej przynęty. Karpie cenią sobie kulki proteinowe, na które bardzo często dają się złapać. Początkowo możemy zastosować dość wygodną i szeroko dostępną kukurydzę konserwową bądź w ostateczności gotowane ziemniaki. Kolejną ciekawą metodą w łowieniu gruntowym jest metoda na żywca, która polega na tym, że stosuje się jako przynętę bardzo mały, wciąż żywe rybki. Tego typu zestaw przeznaczony będzie do połowu ryb drapieżnych, tj. okoń lub sum.
Wędkarstwo gruntowe na rzece
Metoda gruntowa to idealny sposób na satysfakcjonujący połów ryb rzecznych. Sumy i kiełbie to dość nieliczni przedstawiciele szerokiej grupy rybek słodkowodnych. Wędkarze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z połowem, powinni zacząć łowić w wodach stojących. Ryby świetnie czują się w bezpośrednim kontakcie z zarośniętymi brzegami, zwłaszcza tam, gdzie woda jest dość płytka, a dno porządnie zarośnięte. Zanim wybierzemy się w tego typu miejsce, trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Nawet te najbardziej spokojne z pozoru rzeki potrafią zaskoczyć, a wody często są mało przewidywalne.
Wędkarstwo gruntowe na jeziorze
Gruntowe łowienie można także przeprowadzać w prawie każdych akwenach wodnych. Trzeba jedynie omijać wody prywatne, gdzie nie można łowić. Sporo wędkarzy z powodzeniem wybiera jeziora, które w naszym kraju kryją bardzo dużo ciekawych gatunków ryb, np. płotek, karpi, okoni czy leszczy.
Zobacz też, ile kosztuje karta wędkarska i do czego uprawnia