Z całą pewnością można stwierdzić, że w obecnych czasach coraz bardziej popularną formą pracy jest tak zwane samozatrudnienie, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. Takie rozwiązanie coraz chętniej jest wybierane przez osoby w różnym wieku oraz różnej sytuacji życiowej. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz poznać sposoby obliczania zysków.
Samozatrudnienie
Samozatrudnienie, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza to bardzo dobry wybór w ostatnich latach. Ta forma zatrudnienia charakteryzuje się wyjątkowo wysoką elastycznością, dlatego jest to tak korzystne rozwiązanie. Samozatrudnienie najchętniej wybierane jest przez osoby młode, które są bardzo otwarte na różne formy współpracy. Oprócz tego jednoosobową działalność gospodarczą bardzo chętnie zakładają także freelancerzy, którzy mogą mieć dość nieregularne zarobki w różnych okresach roku. Warto to wziąć pod uwagę.
Kalkulator płac
Wiele osób zastanawia się nad taką kwestią jak: samozatrudnienie jak obliczyć. Nie jest to tak trudne pytanie, na jakie wygląda. W celu obliczenia swoich zysków z tego rodzaju umowy warto wykorzystać specjalny kalkulator, do którego wystarczy wpisać wszystkie niezbędne dane, aby otrzymać wynik. Tego rodzaju kalkulatory są dostępne na bardzo wielu stronach internetowych w sieci, dlatego nikt nie powinien mieć żadnych problemów, aby z nich skorzystać.
Kwota brutto
Obliczenie swoich zysków netto możliwe jest poprzez wcześniejsze oszacowanie kwoty brutto. Kwota brutto to kwota, na jaką wystawiana jest faktura. Od niej odliczany jest przede wszystkim podatek VAT, jeśli dana jednoosobowa działalność gospodarcza jest płatnikiem VAT. Po potrąceniu podatku VAT można określić kwotę netto. Jednak nie jest to ostateczna kwota netto uzyskana na rękę, ponieważ od niej należy również opłacić podatek dochodowy. Warto dodatkowo pamiętać, że każdy przedsiębiorca w Polsce jest również zobowiązany do opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dlatego warto to wziąć pod uwagę.
Kwota netto
Kwota netto jest ilością pieniędzy, które otrzymuje na rękę osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. To właśnie na podstawie kwoty netto można obliczyć kwotę brutto, która powinna być wystawiona na fakturze. Dlatego do kwoty, jaką chce się otrzymać na rękę powinno się doliczyć podatek dochodowy. Taka kwota to będzie wypłata netto. Do wypłaty netto dolicza się również podatek VAT, jeśli dany przedsiębiorca jest płatnikiem VAT. Po dodaniu do kwoty netto podatku VAT można określić, jaka będzie kwota brutto na wystawionej fakturze.