Pustaki i bloczki wykonane z keramzyto-betonu cechują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zapewniają także odpowiedni poziom izolacji akustycznej. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym ściankom budowanie z wykorzystaniem pustaków jest wyjątkowo proste.
Jak powstają pustaki keramzyto-betonowe?
Pustaki keramzyto-betonowe stanowi połączenie keramzytu i mieszanki betonowej. Sam keramzyt jest lekkim kruszywem, powstającym w wyniku wypalania gliny w temperaturze dochodzącej do 1200 stopni Celsjusza. Te niewielkie granulki posiadają właściwości mrozoodporne i termoizolacyjne. Keramzyto-beton jest dzięki temu doskonałym materiałem na ściany budynków. W wielu przypadkach nie ma konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia. Bywa wykorzystywany również do tworzenia elementów domów prefabrykowych. Ze względu na wykorzystane do produkcji składniki, keramzyto-beton jest szary, lecz w niektórych sytuacjach barwi się go, aby przypominał swoim kolorem cegłę.
Budowanie z pustaków keramzyto-betonowych
Budowanie domów z pustaków keramzyto-betonowych jest wyjątkowo łatwe. Kluczową rolę pełni tu ich specyficzny kształt. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym ściankom bocznym nie ma konieczności wypełniania spoin pionowych. Pozwala to na ograniczenie zużycia zaprawy murarskiej. Dbając o izolację cieplną ściany, w niektórych sytuacjach stosuje się pustaki o przekroju w kształcie litery „S”. Pionowe spoiny stanowią wtedy linię łamaną.
Producenci mający w swojej ofercie pustaki keramzyto-betonowe (https://pekabet.pl/pustaki-keramzyto-betonowe/), oferują także produkty uzupełniające. Firma Pekabet oferuje swoim klientom pustaki kominowe i wentylacyjne, dostępne w wielu rozmiarach. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb budynku i klienta.
Prostota i skuteczność – murowane ściany z pustaków
Podczas budowania domów z pustaków keramzyto-betonowych najczęściej wykorzystywana jest zaprawa tradycyjna, cementowo-wapienna. W niektórych przypadkach, gdy niezbędna jest dodatkowa izolacja termiczna, można wykorzystać zaprawę ciepłochłonną, w skład której wchodzi dodatkowo keramzyt lub perlit. Grube spoiny o współczynniku przenikania ciepła podobnym do stałej części pustaka, zapewniają znacznie wyższą ochronę przed chłodem.
W przypadku bloczków z dodatkową wkładką styropianową nie ma konieczności stosowania wypełnienia do spoin pionowych. Niektórzy producenci polecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej, dla uzyskania ciągłości materiału termoizolacyjnego. Ma za zadanie zmniejszyć poziom utraty ciepła.